Hugenottáknak nevezzük a reformáció idejében a Kálvin által fémjelzett franciaországi evangéliumi mozgalmat. Mivel hitüket a katolikus Franciaországban nem tűrték meg, közel kétszázezren hagyták el hazájukat a 16. század közepétől a 18. század végéig. A többieket régi vallásukhoz való visszatérésre kényszerítették.
A hugenották a régi és az új világ számos országába mentek. Ők maguk, utódaik és követőik sok helyen befolyást gyakoroltak a szellemi, gazdasági, társadalmi és politikai fejlődésre a befogadó országokban. Egyházukban kezdettől fogva az önigazgatás és az együttes döntés elvét gyakorolták. A hugenották történelme lényeges alkotórésze a reformáció történelmének. Igaz és öntudatos keresztyének története.
A könyv tükrözi a hugenottákkal és Kálvinnal kapcsolatos kutatási eredményeket. Amű elsődleges célja alapvető ismereteknek a megosztása. Elsősorban egy széles, történelmi-egyházi érdeklődésű olvasói körhöz fordul, de a vallásban jártas és egyháztól távoli olvasókhoz is. A számos személyre, helységre, dologra és történelmi eseményre való utalás, valamint a részletezés a megértést hivatottak könnyíteni és a hugenották történetét színesíteni. Ezenfelül segítséget nyújthatnak további irodalom olvasásához.